VBO65-14NO7
Bridge Rectifiers 65 Amps 1400V
product image
VBO65-14NO7 Picture
SeekIC No. : 00134176 Detail
VBO65-14NO7: Bridge Rectifiers 65 Amps 1400V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VBO65-14NO7
Quick Details
Product : Single Phase Bridge Peak Reverse Voltage : 1400 V
Max Surge Current : 1000 A Forward Voltage Drop : 1.4 V
Maximum Reverse Leakage Current : 500 uA Maximum Operating Temperature : + 150 C
Length : 80 mm Width : 29 mm
Height : 17 mm Mounting Style : Screw
Mounting Style : Screw
Width : 29 mm
Max Surge Current : 1000 A
Forward Voltage Drop : 1.4 V
Peak Reverse Voltage : 1400 V
Height : 17 mm
Maximum Reverse Leakage Current : 500 uA
Length : 80 mm
Package / Case : FO-T-A
Parameters:
Technical/Catalog InformationVBO65-14NO7
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - DC Forward (If)65A
Voltage - Peak Reverse (Max)1400V