VBO68-14NO7
Bridge Rectifiers 68 Amps 1400V
product image
VBO68-14NO7 Picture
SeekIC No. : 00134254 Detail
VBO68-14NO7: Bridge Rectifiers 68 Amps 1400V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VBO68-14NO7
Quick Details
Product : Single Phase Bridge Peak Reverse Voltage : 1400 V
Max Surge Current : 530 A Forward Voltage Drop : 1.5 V
Maximum Reverse Leakage Current : 500 uA Maximum Operating Temperature : + 150 C
Length : 47 mm Width : 30.3 mm
Height : 9 mm Mounting Style : Through Hole
Packaging : Bulk
Peak Reverse Voltage : 1400 V
Length : 47 mm
Width : 30.3 mm
Height : 9 mm
Package / Case : ECO-PAC 1
Forward Voltage Drop : 1.5 V
Maximum Reverse Leakage Current : 500 uA
Max Surge Current : 530 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationVBO68-14NO7
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - DC Forward (If)68A
Voltage - Peak Reverse (Max)1400V