VBO78-12NO7
Bridge Rectifiers 78 Amps 1200V
product image
VBO78-12NO7 Picture
SeekIC No. : 00134361 Detail
VBO78-12NO7: Bridge Rectifiers 78 Amps 1200V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VBO78-12NO7
Quick Details
Product : Single Phase Bridge Peak Reverse Voltage : 1200 V
Max Surge Current : 750 A Forward Voltage Drop : 1.6 V
Maximum Reverse Leakage Current : 500 uA Maximum Operating Temperature : + 150 C
Length : 51 mm Width : 34.3 mm
Height : 9 mm Mounting Style : Through Hole
Packaging : Bulk
Forward Voltage Drop : 1.6 V
Peak Reverse Voltage : 1200 V
Height : 9 mm
Max Surge Current : 750 A
Maximum Reverse Leakage Current : 500 uA
Length : 51 mm
Width : 34.3 mm
Package / Case : ECO-PAC 2
Parameters:
Technical/Catalog InformationVBO78-12NO7
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - DC Forward (If)78A
Voltage - Peak Reverse (Max)1200V