VBS20-S5-2R5
CONVERTER DC/DC 2.5V OUT 20W
product image
VBS20-S5-2R5 Picture
SeekIC No. : 003793871 Detail
VBS20-S5-2R5: CONVERTER DC/DC 2.5V OUT 20W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VBS20-S5-2R5
Type: Non-Isolated (POL) Number of DAC Outputs : 2
Number of Outputs: 1 Voltage - Input (Min): 4.5V
Voltage - Input (Max): 5.5V Voltage - Output 1: 2.5V
Voltage - Output 2: - Voltage - Output 3: -
Current - Output (Max): 6A Power (Watts) - Manufacture Series: 20W
Voltage - Isolation: - Features: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 6-DIP Module
Size / Dimension: 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm) Packaging: -
Operating Temperature: -25°C ~ 71°C
Number of Outputs: 1
Voltage - Input (Min): 4.5V
Voltage - Input (Max): 5.5V
Mounting Type: Through Hole
Efficiency: 85%
Packaging: -
Voltage - Output 1: 2.5V
Current - Output (Max): 6A
Package / Case: 6-DIP Module
Size / Dimension: 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Power (Watts) - Manufacture Series: 20W
Series: V-Infinity VBS20
Parameters:
Technical/Catalog InformationVBS20-S5-2R5
VendorCUI Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input4.5 ~ 5.5V
Output2.5V
Power (Watts)15W
Number of Outputs1
1st Output2.5 VDC @ 6A