VBS20-S5-3R3
CONVERTER DC/DC 3.3V OUT 20W
product image
VBS20-S5-3R3 Picture
SeekIC No. : 003793872 Detail
VBS20-S5-3R3: CONVERTER DC/DC 3.3V OUT 20W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VBS20-S5-3R3
Type: Non-Isolated (POL) Number of Outputs: 1
Voltage - Input (Min): 4.5V Voltage - Input (Max): 5.5V
Voltage - Output 1: 3.3V Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: - Current - Output (Max): 6A
Power (Watts) - Manufacture Series: 20W Voltage - Isolation: -
Features: - Mounting Type: Through Hole
Package / Case: 6-DIP Module Size / Dimension: 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Packaging : Tray Packaging: -
Operating Temperature: -25°C ~ 71°C
Number of Outputs: 1
Voltage - Input (Min): 4.5V
Voltage - Input (Max): 5.5V
Features: -
Voltage - Output 1: 3.3V
Packaging: -
Current - Output (Max): 6A
Efficiency: 88%
Package / Case: 6-DIP Module
Size / Dimension: 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Power (Watts) - Manufacture Series: 20W
Series: V-Infinity VBS20
Parameters:
Technical/Catalog InformationVBS20-S5-3R3
VendorCUI Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input4.5 ~ 5.5V
Output3.3V
Power (Watts)19.8W
Number of Outputs1
1st Output3.3 VDC @ 6A