VBSD1-S5-S12-SIP
CONVERTER DC/DC 12V OUT 1W
product image
VBSD1-S5-S12-SIP Picture
SeekIC No. : 003804773 Detail
VBSD1-S5-S12-SIP: CONVERTER DC/DC 12V OUT 1W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VBSD1-S5-S12-SIP
Quick Details
Series: V-Infinity VBSD1-SIP Manufacturer: CUI Inc
Type: Isolated Number of Outputs: 1
Voltage - Input (Min): 4.5V Package / Case : QFN-16, 4 x 4
Voltage - Input (Max): 5.5V Voltage - Output 1: 12V
Voltage - Output 2: - Voltage - Output 3: -
Current - Output (Max): 83mA Power (Watts) - Manufacture Series: 1W
Voltage - Isolation: 1kV (1000V) Features: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 4-SIP Module
Size / Dimension: 0.46" L x 0.23" W x 0.39" H (11.7mm x 6.0mm x 10.0mm) Packaging: -
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Number of Outputs: 1
Voltage - Input (Min): 4.5V
Voltage - Input (Max): 5.5V
Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: -
Power (Watts) - Manufacture Series: 1W
Voltage - Isolation: 1kV (1000V)
Features: -
Voltage - Output 1: 12V
Mounting Type: Through Hole
Efficiency: 80%
Current - Output (Max): 83mA
Series: V-Infinity VBSD1-SIP
Package / Case: 4-SIP Module
Size / Dimension: 0.46" L x 0.23" W x 0.39" H (11.7mm x 6.0mm x 10.0mm)
Packaging: -
Parameters:
Technical/Catalog InformationVBSD1-S5-S12-SIP
VendorCUI Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input4.5 ~ 5.5V
Output12V
Power (Watts)1W
Number of Outputs1
1st Output12 VDC @ 83mA