VBT1-S5-S12-SMT
CONVERTER DC/DC 12V OUT 1W
product image
VBT1-S5-S12-SMT Picture
SeekIC No. : 003804679 Detail
VBT1-S5-S12-SMT: CONVERTER DC/DC 12V OUT 1W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VBT1-S5-S12-SMT
Type: Isolated Number of Outputs: 1
Voltage - Input (Min): 4.5V Package / Case : TQFP-64
Voltage - Input (Max): 5.5V Voltage - Output 1: 12V
Voltage - Output 2: - Voltage - Output 3: -
Current - Output (Max): 84mA Power (Watts) - Manufacture Series: 1W
Voltage - Isolation: 1kV (1000V) Features: -
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: 8-SMD
Size / Dimension: 0.50" L x 0.30" W x 0.25" H (12.7mm x 7.5mm x 6.3mm) Packaging: Cut Tape (CT)Alternate Packaging
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Number of Outputs: 1
Voltage - Input (Min): 4.5V
Voltage - Input (Max): 5.5V
Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: -
Power (Watts) - Manufacture Series: 1W
Voltage - Isolation: 1kV (1000V)
Package / Case: 8-SMD
Size / Dimension: 0.50" L x 0.30" W x 0.25" H (12.7mm x 7.5mm x 6.3mm)
Packaging: Cut Tape (CT)Alternate Packaging
Voltage - Output 1: 12V
Current - Output (Max): 84mA
Efficiency: 79%
Parameters:
Technical/Catalog InformationVBT1-S5-S12-SMT
VendorCUI Inc (VA)
CategoryPower Supplies
Voltage - Input4.5 ~ 5.5V
Output12V
Power (Watts)1W
Number of Outputs1
1st Output12 VDC @ 84mA