VC121026H560RP
Varistors 26VDC 1.2J 56V
product image
VC121026H560RP Picture
SeekIC No. : 00701412 Detail
VC121026H560RP: Varistors 26VDC 1.2J 56V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VC121026H560RP
Mfg:
AVX
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Product : MLV Voltage Rating DC : 26 V
Voltage Rating AC : 18 V Clamping Voltage : 60 V
Peak Surge Current : 300 A Surge Energy Rating : 1.2 J
Capacitance : 2150 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Mounting : SMD/SMT Packaging : Reel
Description
Diameter :
Product : MLV
Mounting : SMD/SMT
Packaging : Reel
Surge Energy Rating : 1.2 J
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Voltage Rating DC : 26 V
Voltage Rating AC : 18 V
Clamping Voltage : 60 V
Peak Surge Current : 300 A
Capacitance : 2150 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationVC121026H560RP
VendorAVX Corporation
CategoryOver Voltage, Current, Temperature Devices
Maximum AC Volts18VAC
Maximum DC Volts26VDC
Current-Surge300A
Package / Case1210 (3225 metric)
Varistor Voltage34.5V