VCD30-D12-D12
CONVERTER DC/DC +/-12V OUT 30W
product image
VCD30-D12-D12 Picture
SeekIC No. : 003624009 Detail
VCD30-D12-D12: CONVERTER DC/DC +/-12V OUT 30W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VCD30-D12-D12
Quick Details
Series: V-Infinity VCD30 Manufacturer: CUI Inc
Type: Isolated Number of DAC Outputs : 2
Number of Outputs: 2 Voltage - Input (Min): 9V
Voltage - Input (Max): 18V Voltage - Output 1: 12V
Voltage - Output 2: -12V Voltage - Output 3: -
Current - Output (Max): 1.25A, 1.25A Power (Watts) - Manufacture Series: 30W
Voltage - Isolation: 500V Features: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 8-DIP Module
Size / Dimension: 2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm) Packaging: -
Operating Temperature: -25°C ~ 71°C
Description
Manufacturer: CUI Inc
Type: Isolated
Voltage - Output 3: -
Features: -
Voltage - Output 1: 12V
Number of Outputs: 2
Voltage - Output 2: -12V
Mounting Type: Through Hole
Efficiency: 82%
Packaging: -
Voltage - Input (Max): 18V
Voltage - Input (Min): 9V
Voltage - Isolation: 500V
Power (Watts) - Manufacture Series: 30W
Size / Dimension: 2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm)
Current - Output (Max): 1.25A, 1.25A
Package / Case: 8-DIP Module
Series: V-Infinity VCD30
Parameters:
Technical/Catalog InformationVCD30-D12-D12
VendorCUI Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input9 ~ 18VDC
Output±12V
Power (Watts)30W
Number of Outputs2
1st Output12 VDC @ 1.25A
2nd Output-12 VDC @ 1.25A