VCD30-D12-S15-T
CONVERTER DC/DC 15V 30W TERMINAL
product image
VCD30-D12-S15-T Picture
SeekIC No. : 003816845 Detail
VCD30-D12-S15-T: CONVERTER DC/DC 15V 30W TERMINAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VCD30-D12-S15-T
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: V-Infinity VCD30 Operating Supply Voltage : 4 V to 5.5 V
Manufacturer: CUI Inc Type: Isolated
Voltage - Input: 9 ~ 18V Output: 15V
Number of Outputs: 1 Output - 1 @ Current (Max): 15 VDC @ 2A
Output - 2 @ Current (Max): - Output - 3 @ Current (Max): -
Output - 4 @ Current (Max): - Power (Watts): 30W
Mounting Type: Chassis Mount Operating Temperature: -25°C ~ 71°C
Efficiency: 82% Package / Case: Module
Size / Dimension: 2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm)
Type: Isolated
Number of Outputs: 1
Output - 2 @ Current (Max): -
Output - 3 @ Current (Max): -
Output - 4 @ Current (Max): -
Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: Module
Output: 15V
Efficiency: 82%
Packaging: Bulk
Output - 1 @ Current (Max): 15 VDC @ 2A
Power (Watts): 30W
Series: V-Infinity VCD30
Voltage - Input: 9 ~ 18V
Operating Temperature: -25°C ~ 71°C
Parameters:
Technical/Catalog InformationVCD30-D12-S15-T
VendorCUI Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input9 ~ 18VDC
Output15V
Power (Watts)30W
Number of Outputs1
1st Output15 VDC @ 2A