VED15-D24-T515
DC-DC CONVERTER 9-18IN 15V OUT1A
product image
VED15-D24-T515 Picture
SeekIC No. : 003683492 Detail
VED15-D24-T515: DC-DC CONVERTER 9-18IN 15V OUT1A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VED15-D24-T515
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: V-Infinity VED15 Manufacturer: CUI Inc
Type: Isolated Number of Outputs: 3
Package / Case : QFN-16, 4 x 4 Voltage - Input (Min): 18V
Voltage - Input (Max): 36V Voltage - Output 1: 5V
Voltage - Output 2: 15V Voltage - Output 3: -15V
Current - Output (Max): 1.5A, 250mA, 250mA Power (Watts) - Manufacture Series: 15W
Voltage - Isolation: 500V Features: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 8-DIP Module
Size / Dimension: 3.00" L x 2.56" W x 0.83" H (76.2mm x 65.0mm x 21.1mm) Packaging: -
Operating Temperature: -25°C ~ 71°C
Description
Manufacturer: CUI Inc
Type: Isolated
Voltage - Output 1: 5V
Features: -
Mounting Type: Through Hole
Efficiency: 80%
Packaging: -
Voltage - Input (Min): 18V
Power (Watts) - Manufacture Series: 15W
Voltage - Input (Max): 36V
Voltage - Isolation: 500V
Number of Outputs: 3
Voltage - Output 2: 15V
Voltage - Output 3: -15V
Current - Output (Max): 1.5A, 250mA, 250mA
Package / Case: 8-DIP Module
Series: V-Infinity VED15
Size / Dimension: 3.00" L x 2.56" W x 0.83" H (76.2mm x 65.0mm x 21.1mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationVED15-D24-T515
VendorCUI Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input18 ~ 36VDC
Output5V, ±15V
Power (Watts)15W
Number of Outputs3
1st Output5 VDC @ 1.5A
2nd Output15 VDC @ 250mA
3rd Output-15 VDC @ 250mA