VEFT1-S12-D12-SMT
CONVERTER DC/DC 1W +/-12V 42MA
product image
VEFT1-S12-D12-SMT Picture
SeekIC No. : 003683490 Detail
VEFT1-S12-D12-SMT: CONVERTER DC/DC 1W +/-12V 42MA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VEFT1-S12-D12-SMT
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: V-Infinity VEFT1-SMT Manufacturer: CUI Inc
Type: Isolated Number of Outputs: 2
Package / Case : VQFN-32 Voltage - Input (Min): 10.8V
Voltage - Input (Max): 13.2V Voltage - Output 1: 12V
Voltage - Output 2: -12V Voltage - Output 3: -
Current - Output (Max): 42mA, 42mA Power (Watts) - Manufacture Series: 1W
Voltage - Isolation: 3kV (3000V) Features: -
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: 12-DIP SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension: 0.60" L x 0.30" W x 0.24" H (15.2mm x 7.5mm x 6.0mm) Packaging: Cut Tape (CT)Alternate Packaging
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Description
Manufacturer: CUI Inc
Type: Isolated
Voltage - Output 3: -
Power (Watts) - Manufacture Series: 1W
Features: -
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Cut Tape (CT)Alternate Packaging
Voltage - Output 1: 12V
Efficiency: 78%
Voltage - Input (Min): 10.8V
Voltage - Input (Max): 13.2V
Number of Outputs: 2
Voltage - Output 2: -12V
Current - Output (Max): 42mA, 42mA
Series: V-Infinity VEFT1-SMT
Voltage - Isolation: 3kV (3000V)
Package / Case: 12-DIP SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension: 0.60" L x 0.30" W x 0.24" H (15.2mm x 7.5mm x 6.0mm)