VFSD1-S3.3-S3.3-SIP
CONVERTER DC/DC 3.3V OUT 1W
product image
VFSD1-S3.3-S3.3-SIP Picture
SeekIC No. : 003804758 Detail
VFSD1-S3.3-S3.3-SIP: CONVERTER DC/DC 3.3V OUT 1W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VFSD1-S3.3-S3.3-SIP
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: V-Infinity VFSD1-SIP Manufacturer: CUI Inc
Type: Isolated Number of Outputs: 1
Voltage - Input (Min): 3V Package / Case : TQFP-64
Voltage - Input (Max): 3.6V Voltage - Output 1: 3.3V
Voltage - Output 2: - Voltage - Output 3: -
Current - Output (Max): 300mA Power (Watts) - Manufacture Series: 1W
Voltage - Isolation: 3kV (3000V) Features: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 7-SIP Module (4 Leads)
Size / Dimension: 0.77" L x 0.24" W x 0.39" H (19.6mm x 6.0mm x 10.0mm) Packaging: -
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Description
Manufacturer: CUI Inc
Type: Isolated
Number of Outputs: 1
Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: -
Power (Watts) - Manufacture Series: 1W
Features: -
Voltage - Output 1: 3.3V
Current - Output (Max): 300mA
Efficiency: 72%
Voltage - Input (Min): 3V
Voltage - Input (Max): 3.6V
Mounting Type: Through Hole
Voltage - Isolation: 3kV (3000V)
Packaging: -
Series: V-Infinity VFSD1-SIP
Package / Case: 7-SIP Module (4 Leads)
Size / Dimension: 0.77" L x 0.24" W x 0.39" H (19.6mm x 6.0mm x 10.0mm)
Features:
` Isolated 1 W outpu
` emperature range: -40~ +85
` Unregulate
` High efficiency to 80
` Single volage output
` Small footprin
` SI package style
` Industry sandard pinout
` UL94-V0 ackage
` No heasink required
` 3K Vdc isolatio
` Power density 0.85 W/cm3
` No external component require
` Low cos
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationVFSD1-S3.3-S3.3-SIP
VendorCUI Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input3 ~ 3.6V
Output3.3V
Power (Watts)1W
Number of Outputs1
1st Output3.3 VDC @ 300mA