VGS-100-3.3
POWER SUPPLY 66W 3.3V 20A METAL
product image
VGS-100-3.3 Picture
SeekIC No. : 003806399 Detail
VGS-100-3.3: POWER SUPPLY 66W 3.3V 20A METAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VGS-100-3.3
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: V-Infinity VGS-100 Manufacturer: CUI Inc
Type: Standard Product Number of Outputs: 1
Voltage - Output: 3.3V Voltage - Input: 88 ~ 264VAC
Output - 1 @ Current (Max): 3.3 VDC @ 20A Output - 2 @ Current (Max): -
Output - 3 @ Current (Max): - Output - 4 @ Current (Max): -
Power (Watts): 100W Power Supply Type: Switching (Closed Frame)
Packaging : Reel Applications: Commercial
Mounting Type: Chassis Mount Size / Dimension: 5.10" L x 3.84" W x 1.48" H (129.5mm x 97.5mm x 37.5mm)
Operating Temperature: -25°C ~ 70°C
Description
Manufacturer: CUI Inc
Type: Standard Product
Number of Outputs: 1
Output - 2 @ Current (Max): -
Output - 3 @ Current (Max): -
Output - 4 @ Current (Max): -
Applications: Commercial
Mounting Type: Chassis Mount
Voltage - Input: 88 ~ 264VAC
Power Supply Type: Switching (Closed Frame)
Voltage - Output: 3.3V
Series: V-Infinity VGS-100
Power (Watts): 100W
Size / Dimension: 5.10" L x 3.84" W x 1.48" H (129.5mm x 97.5mm x 37.5mm)
Output - 1 @ Current (Max): 3.3 VDC @ 20A
Efficiency: 70%
Parameters:
Technical/Catalog InformationVGS-100-3.3
VendorCUI Inc
CategoryPower Supplies
Number of Outputs1
Power (Watts)66W
Voltage - Output3.3V
Voltage - Input88 ~ 264VAC
1st Output3.3 VDC @ 20A