VHB75-D12-S3R3
CONVERTER DC/DC 3.3V OUT 49.5W
product image
VHB75-D12-S3R3 Picture
SeekIC No. : 003714107 Detail
VHB75-D12-S3R3: CONVERTER DC/DC 3.3V OUT 49.5W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VHB75-D12-S3R3
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: V-Infinity VHB75 Manufacturer: CUI Inc
Type: Isolated Number of Outputs: 1
Package / Case : VQFN-32 Voltage - Input (Min): 9V
Voltage - Input (Max): 18V Voltage - Output 1: 3.3V
Voltage - Output 2: - Voltage - Output 3: -
Current - Output (Max): 15A Power (Watts) - Manufacture Series: 75W
Voltage - Isolation: 1.5kV (1500V) Features: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 9-DIP Module
Size / Dimension: 2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm) Packaging: Bulk
Operating Temperature: -40°C ~ 100°C
Features: -
Voltage - Output 1: 3.3V
Efficiency: 78%
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Bulk
Voltage - Input (Max): 18V
Voltage - Input (Min): 9V
Voltage - Isolation: 1.5kV (1500V)
Current - Output (Max): 15A
Series: V-Infinity VHB75
Power (Watts) - Manufacture Series: 75W
Package / Case: 9-DIP Module
Size / Dimension: 2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationVHB75-D12-S3R3
VendorCUI Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input9 ~ 18VDC
Output3.3V
Power (Watts)49.5W
Number of Outputs1
1st Output3.3 VDC @ 15A