VHF28-12IO5
RECT BRIDGE 1PH 1200V FO-F-A
product image
VHF28-12IO5 Picture
SeekIC No. : 004132684 Detail
VHF28-12IO5: RECT BRIDGE 1PH 1200V FO-F-A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VHF28-12IO5
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: - Manufacturer: IXYS
Structure: Bridge, Single Phase - SCRs/Diodes (Layout 1) Number of SCRs, Diodes: 2 SCRs, 2 Diodes
Package / Case : TSSOP-38 Voltage - Off State: 1200V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max): 65mA Current - On State (It (AV)) (Max): 28A
Current - On State (It (RMS)) (Max): - Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): 300A, 330A
Current - Hold (Ih) (Max): 100mA Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: FO-F-A
Description
Series: -
Manufacturer: IXYS
Current - Hold (Ih) (Max): 100mA
Mounting Type: Chassis Mount
Voltage - Off State: 1200V
Structure: Bridge, Single Phase - SCRs/Diodes (Layout 1)
Number of SCRs, Diodes: 2 SCRs, 2 Diodes
Current - Gate Trigger (Igt) (Max): 65mA
Current - On State (It (AV)) (Max): 28A
Current - On State (It (RMS)) (Max): -
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): 300A, 330A
Packaging: Bulk
Package / Case: FO-F-A
Parameters:
Technical/Catalog InformationVHF28-12IO5
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Voltage - Off State1200V
Current - Hold (Ih) (Max)100mA