VHK100W-Q48-S24
CONVERTER DC/DC 24V 4.17A 100W
product image
VHK100W-Q48-S24 Picture
SeekIC No. : 003816831 Detail
VHK100W-Q48-S24: CONVERTER DC/DC 24V 4.17A 100W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VHK100W-Q48-S24
Quick Details
Series: V-Infinity VHK100W Operating Supply Voltage : 4 V to 5.5 V
Manufacturer: CUI Inc Type: Isolated
Voltage - Input: 18 ~ 75V Output: 24V
Number of Outputs: 1 Output - 1 @ Current (Max): 24 VDC @ 4.17A
Output - 2 @ Current (Max): - Output - 3 @ Current (Max): -
Output - 4 @ Current (Max): - Power (Watts): 100W
Mounting Type: Chassis Mount Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Efficiency: 87% Package / Case: Module
Size / Dimension: 4.23" L x 4.01" W x 1.50" H (107.5mm x 101.8mm x 38.0mm)
Mounting Type: Chassis Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Package / Case: Module
Packaging: Bulk
Voltage - Input: 18 ~ 75V
Efficiency: 87%
Output: 24V
Series: V-Infinity VHK100W
Power (Watts): 100W
Output - 1 @ Current (Max): 24 VDC @ 4.17A
Parameters:
Technical/Catalog InformationVHK100W-Q48-S24
VendorCUI Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input18 ~ 75VDC
Output24V
Power (Watts)100W
Number of Outputs1
1st Output24 VDC @ 4.17A