VHK50W-Q24-S15
CONVERTER DC-DC 15V 3.33A 50W
product image
VHK50W-Q24-S15 Picture
SeekIC No. : 003816799 Detail
VHK50W-Q24-S15: CONVERTER DC-DC 15V 3.33A 50W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VHK50W-Q24-S15
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: V-Infinity VHK50W Operating Supply Voltage : 4 V to 5.5 V
Manufacturer: CUI Inc Type: Isolated
Voltage - Input: 9 ~ 36V Output: 15V
Number of Outputs: 1 Output - 1 @ Current (Max): 15 VDC @ 3.33A
Output - 2 @ Current (Max): - Output - 3 @ Current (Max): -
Output - 4 @ Current (Max): - Power (Watts): 50W
Mounting Type: Chassis Mount Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Efficiency: 82% Package / Case: Module
Size / Dimension: 4.23" L x 4.01" W x 1.50" H (107.5mm x 101.8mm x 38.0mm)
Description
Manufacturer: CUI Inc
Type: Isolated
Voltage - Input: 9 ~ 36V
Number of Outputs: 1
Output - 2 @ Current (Max): -
Output - 3 @ Current (Max): -
Output - 4 @ Current (Max): -
Mounting Type: Chassis Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Package / Case: Module
Output: 15V
Efficiency: 82%
Packaging: Bulk
Series: V-Infinity VHK50W
Power (Watts): 50W
Output - 1 @ Current (Max): 15 VDC @ 3.33A
Parameters:
Technical/Catalog InformationVHK50W-Q24-S15
VendorCUI Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input9 ~ 36VDC
Output15V
Power (Watts)50W
Number of Outputs1
1st Output15 VDC @ 3.33A