VHK50W-Q24-S28
CONVERTER DC-DC 28V 1.78A 50W
product image
VHK50W-Q24-S28 Picture
SeekIC No. : 003816801 Detail
VHK50W-Q24-S28: CONVERTER DC-DC 28V 1.78A 50W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VHK50W-Q24-S28
Quick Details
Series: V-Infinity VHK50W Operating Supply Voltage : 4 V to 5.5 V
Manufacturer: CUI Inc Type: Isolated
Voltage - Input: 9 ~ 36V Output: 28V
Number of Outputs: 1 Output - 1 @ Current (Max): 28 VDC @ 1.78A
Output - 2 @ Current (Max): - Output - 3 @ Current (Max): -
Output - 4 @ Current (Max): - Power (Watts): 50W
Mounting Type: Chassis Mount Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Efficiency: 82% Package / Case: Module
Size / Dimension: 4.23" L x 4.01" W x 1.50" H (107.4mm x 101.9mm x 38.1mm)
Type: Isolated
Voltage - Input: 9 ~ 36V
Mounting Type: Chassis Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Package / Case: Module
Efficiency: 82%
Packaging: Bulk
Series: V-Infinity VHK50W
Power (Watts): 50W
Output: 28V
Output - 1 @ Current (Max): 28 VDC @ 1.78A