VHK50W-Q48-S3R3
CONVERTER DC-DC 3.3V 10A 33W
product image
VHK50W-Q48-S3R3 Picture
SeekIC No. : 003816825 Detail
VHK50W-Q48-S3R3: CONVERTER DC-DC 3.3V 10A 33W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VHK50W-Q48-S3R3
Quick Details
Series: V-Infinity VHK50W Operating Supply Voltage : 4 V to 5.5 V
Manufacturer: CUI Inc Type: Isolated
Voltage - Input: 18 ~ 75V Output: 3.3V
Number of Outputs: 1 Output - 1 @ Current (Max): 3.3 VDC @ 10A
Output - 2 @ Current (Max): - Output - 3 @ Current (Max): -
Output - 4 @ Current (Max): - Power (Watts): 50W
Mounting Type: Chassis Mount Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Efficiency: 76% Package / Case: Module
Size / Dimension: 4.23" L x 4.01" W x 1.50" H (107.5mm x 101.8mm x 38.0mm)
Mounting Type: Chassis Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Package / Case: Module
Packaging: Bulk
Output: 3.3V
Voltage - Input: 18 ~ 75V
Series: V-Infinity VHK50W
Output - 1 @ Current (Max): 3.3 VDC @ 10A
Power (Watts): 50W
Efficiency: 76%
Parameters:
Technical/Catalog InformationVHK50W-Q48-S3R3
VendorCUI Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input18 ~ 75VDC
Output3.3V
Power (Watts)33W
Number of Outputs1
1st Output3.3 VDC @ 10A