VK204-25-V
Vacuum Fluorescent Displays (VFD) Vacuum Florescent Blue/Green Text
product image
VK204-25-V Picture
SeekIC No. : 0012058 Detail
VK204-25-V: Vacuum Fluorescent Displays (VFD) Vacuum Florescent Blue/Green Text
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VK204-25-V
Mfg:
Matrix Orbital
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Product : Character Display Modules Character Count x Line : 20 x 4
Module Size (W x H x T) : 98 mm x 61m x 24.4 mm Voltage Rating : 9 V to 15 V
Operating Temperature Range : - 20 C to + 70 C Packaging : Bulk
Description
Product : Character Display Modules
Character Count x Line : 20 x 4
Operating Temperature Range : - 20 C to + 70 C
Packaging : Bulk
Module Size (W x H x T) : 98 mm x 61m x 24.4 mm
Voltage Rating : 9 V to 15 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationVK204-25-V
VendorMatrix Orbital
CategoryOptoelectronics
Character Size4.70mm H x 2.40mm W
Format5 x 7 Dots
Display Format20 x 4
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Voltage - Supply9 V ~ 15 V
Viewing Area70.80mm L x 20.90mm W
Display TypeCharacter
Number of Dots-
Outline L x W x H98.00mm x 61.00m x 24.40mm
InterfaceSerial
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names VK204 25 V