VLCF4018T-4R7N1R0-2
Power Inductors 4.7uH 1.0A 4x4x1.8mm
product image
VLCF4018T-4R7N1R0-2 Picture
SeekIC No. : 001179247 Detail
VLCF4018T-4R7N1R0-2: Power Inductors 4.7uH 1.0A 4x4x1.8mm
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VLCF4018T-4R7N1R0-2
Quick Details
Inductance : 4.7 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 1.07 Amps Maximum DC Resistance : 0.101 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C Dimensions : 4 mm W x 4 mm L x 1.8 mm H
Shielding : Shielded
Inductance : 4.7 uH
Tolerance : 30 %
Dimensions : 4 mm W x 4 mm L x 1.8 mm H
Maximum DC Resistance : 0.101 Ohms
Maximum DC Current : 1.07 Amps
Parameters:
Technical/Catalog InformationVLCF4018T-4R7N1R0-2
VendorTDK Corporation
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance4.7H
Tolerance±30%
Package / Case0.157" L x 0.157" W x 0.071" H (4.00mm x 4.00mm x 1.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Current 1A
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)101.0 mOhm Max