VLCF4018T-1R6N1R7-2
Power Inductors 1.6uH 1.7A 4x4x1.8mm
product image
VLCF4018T-1R6N1R7-2 Picture
SeekIC No. : 001180323 Detail
VLCF4018T-1R6N1R7-2: Power Inductors 1.6uH 1.7A 4x4x1.8mm
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VLCF4018T-1R6N1R7-2
Mfg:
TDK
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Inductance : 1.6 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 1.72 Amps Maximum DC Resistance : 0.051 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C Dimensions : 4 mm W x 4 mm L x 1.8 mm H
Shielding : Shielded Termination Style : SMD/SMT
Description
Self Resonant Frequency :
Q Minimum :
Package / Case :
Termination Style : SMD/SMT
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Shielding : Shielded
Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 1.72 Amps
Dimensions : 4 mm W x 4 mm L x 1.8 mm H
Maximum DC Resistance : 0.051 Ohms
Inductance : 1.6 uH
Parameters:
Technical/Catalog InformationVLCF4018T-1R6N1R7-2
VendorTDK Corporation
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance1.6H
Tolerance±30%
Package / Case0.157" L x 0.157" W x 0.071" H (4.00mm x 4.00mm x 1.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Current 1.7A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq-
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)51.00 mOhm Max