VLCF4020T-1R8N1R9
Power Inductors 1.8uH 1.9A 4x4x2.0mm
product image
VLCF4020T-1R8N1R9 Picture
SeekIC No. : 001175553 Detail
VLCF4020T-1R8N1R9: Power Inductors 1.8uH 1.9A 4x4x2.0mm
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VLCF4020T-1R8N1R9
Quick Details
Inductance : 1.8 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 1.97 Amps Maximum DC Resistance : 0.051 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C Dimensions : 4 mm W x 4 mm L x 2 mm H
Shielding : Shielded
Tolerance : 30 %
Inductance : 1.8 uH
Maximum DC Current : 1.97 Amps
Dimensions : 4 mm W x 4 mm L x 2 mm H
Maximum DC Resistance : 0.051 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationVLCF4020T-1R8N1R9
VendorTDK Corporation (VA)
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance1.8H
Tolerance±30%
Package / Case0.157" L x 0.157" W x 0.079" H (4.00mm x 4.00mm x 2.00mm)
PackagingDigi-Reel?
Type-
Current 1.9A
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)51.00 mOhm Max