VLCF4020T-6R8N1R0
Power Inductors 6.8uH 1.0A 4x4x2.0mm
product image
VLCF4020T-6R8N1R0 Picture
SeekIC No. : 001178631 Detail
VLCF4020T-6R8N1R0: Power Inductors 6.8uH 1.0A 4x4x2.0mm
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VLCF4020T-6R8N1R0
Quick Details
Inductance : 6.8 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 1.05 Amps Maximum DC Resistance : 0.131 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C Dimensions : 4 mm W x 4 mm L x 2 mm H
Shielding : Shielded
Tolerance : 30 %
Inductance : 6.8 uH
Maximum DC Current : 1.05 Amps
Maximum DC Resistance : 0.131 Ohms
Dimensions : 4 mm W x 4 mm L x 2 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationVLCF4020T-6R8N1R0
VendorTDK Corporation
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance6.8H
Tolerance±30%
Package / Case0.157" L x 0.157" W x 0.079" H (4.00mm x 4.00mm x 2.00mm)
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Current 1A
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)131.0 mOhm Max