VLCF5020T-2R2N2R6-1
Power Inductors 2.2uH 2.6A 5x5x2.0mm
product image
VLCF5020T-2R2N2R6-1 Picture
SeekIC No. : 001178441 Detail
VLCF5020T-2R2N2R6-1: Power Inductors 2.2uH 2.6A 5x5x2.0mm
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VLCF5020T-2R2N2R6-1
Mfg:
TDK
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Inductance : 2.2 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 2.62 Amps Maximum DC Resistance : 0.071 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C Dimensions : 5 mm W x 5 mm L x 2 mm H
Shielding : Shielded Termination Style : SMD/SMT
Description
Self Resonant Frequency :
Q Minimum :
Package / Case :
Termination Style : SMD/SMT
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Shielding : Shielded
Tolerance : 30 %
Inductance : 2.2 uH
Maximum DC Resistance : 0.071 Ohms
Dimensions : 5 mm W x 5 mm L x 2 mm H
Maximum DC Current : 2.62 Amps
Parameters:
Technical/Catalog InformationVLCF5020T-2R2N2R6-1
VendorTDK Corporation
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance2.2H
Tolerance±30%
Package / Case0.197" L x 0.197" W x 0.079" H (5.00mm x 5.00mm x 2.00mm)
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Current 2.6A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq-
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)71.00 mOhm Max