VLCF5020T-6R8N1R1
Power Inductors 6.8uH 1.1A 5x5x2.0mm
product image
VLCF5020T-6R8N1R1 Picture
SeekIC No. : 001179143 Detail
VLCF5020T-6R8N1R1: Power Inductors 6.8uH 1.1A 5x5x2.0mm
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VLCF5020T-6R8N1R1
Quick Details
Inductance : 6.8 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 1.1 Amps Maximum DC Resistance : 0.122 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C Dimensions : 5 mm W x 5 mm L x 2 mm H
Shielding : Shielded
Tolerance : 30 %
Inductance : 6.8 uH
Maximum DC Current : 1.1 Amps
Dimensions : 5 mm W x 5 mm L x 2 mm H
Maximum DC Resistance : 0.122 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationVLCF5020T-6R8N1R1
VendorTDK Corporation
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance6.8H
Tolerance±30%
Package / Case0.197" L x 0.197" W x 0.079" H (5.00mm x 5.00mm x 2.00mm)
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Current 1.1A
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)122.0 mOhm Max