VLF4010ST-1R0N1R9
Power Inductors 1.0uH 0.06ohms 1.9A
product image
VLF4010ST-1R0N1R9 Picture
SeekIC No. : 001183995 Detail
VLF4010ST-1R0N1R9: Power Inductors 1.0uH 0.06ohms 1.9A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VLF4010ST-1R0N1R9
Quick Details
Inductance : 1 uH Maximum DC Current : 1.9 Amps
Maximum DC Resistance : 0.06 Ohms Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Dimensions : 3.8 mm W x 3.6 mm L x 1.2 mm H Termination Style : SMD/SMT
Description
Tolerance :
Inductance : 1 uH
Maximum DC Resistance : 0.06 Ohms
Maximum DC Current : 1.9 Amps
Dimensions : 3.8 mm W x 3.6 mm L x 1.2 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationVLF4010ST-1R0N1R9
VendorTDK Corporation (VA)
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance1H
Tolerance±30%
Package / Case0.169" L x 0.157" W x 0.039" H (4.30mm x 4.00mm x 1.00mm)
PackagingCut Tape (CT)
Type-
Current 1.9A
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)60.00 mOhm Max