VLS3012T-1R0N2R2
Power Inductors 1.0uH 0.07ohms 2.2A
product image
VLS3012T-1R0N2R2 Picture
SeekIC No. : 001183775 Detail
VLS3012T-1R0N2R2: Power Inductors 1.0uH 0.07ohms 2.2A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VLS3012T-1R0N2R2
Quick Details
Inductance : 1 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 2.2 Amps Maximum DC Resistance : 0.07 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C Dimensions : 3 mm W x 3 mm L x 1.2 mm H
Shielding : Shielded Termination Style : SMD/SMT
Shielding : Shielded
Inductance : 1 uH
Tolerance : 30 %
Maximum DC Resistance : 0.07 Ohms
Maximum DC Current : 2.2 Amps
Dimensions : 3 mm W x 3 mm L x 1.2 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationVLS3012T-1R0N2R2
VendorTDK Corporation
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance1H
Tolerance±30%
Package / Case0.118" L x 0.118" W x 0.047" H (3.00mm x 3.00mm x 1.20mm)
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Current 2.2A
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)70.00 mOhm Max