VMS-160-24
POWER SUPPLY 160W 2"X4" MED 24V
product image
VMS-160-24 Picture
SeekIC No. : 003810964 Detail
VMS-160-24: POWER SUPPLY 160W 2"X4" MED 24V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VMS-160-24
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: V-Infinity VMS160 Manufacturer: CUI Inc
Type: Standard Product Number of Outputs: 1
Voltage - Output: 24V Interface Type : Parallel
Voltage - Input: 90 ~ 264VAC Output - 1 @ Current (Max): 24 VDC @ 6.66A
Output - 2 @ Current (Max): - Output - 3 @ Current (Max): -
Output - 4 @ Current (Max): - Power (Watts): 160W
Power Supply Type: Switching (Open Frame) Applications: Medical
Mounting Type: Chassis Mount Size / Dimension: 4.00" L x 2.00" W x 0.85" H (101.6mm x 50.8mm x 21.6mm)
Operating Temperature: -20°C ~ 50°C
Mounting Type: Chassis Mount
Voltage - Output: 24V
Efficiency: 90%
Voltage - Input: 90 ~ 264VAC
Applications: Medical
Series: V-Infinity VMS160
Output - 1 @ Current (Max): 24 VDC @ 6.66A
Power (Watts): 160W
Size / Dimension: 4.00" L x 2.00" W x 0.85" H (101.6mm x 50.8mm x 21.6mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationVMS-160-24
VendorCUI Inc
CategoryPower Supplies
Number of Outputs1
Power (Watts)160W
Voltage - Output24V
Voltage - Input90 ~ 264VAC
1st Output24 VDC @ 6.66A