VMS-365-48
POWER SUPPLY 365W 3"X5" MED 48V
product image
VMS-365-48 Picture
SeekIC No. : 003808868 Detail
VMS-365-48: POWER SUPPLY 365W 3"X5" MED 48V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VMS-365-48
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: V-Infinity VMS365 Manufacturer: CUI Inc
Type: Standard Product Number of Outputs: 1
Interface Type : Parallel Voltage - Output: 48V
Voltage - Input: 90 ~ 264VAC Output - 1 @ Current (Max): 48 VDC @ 7.6A
Output - 2 @ Current (Max): - Output - 3 @ Current (Max): -
Output - 4 @ Current (Max): - Power (Watts): 365W
Power Supply Type: Switching (Open Frame) Applications: Medical
Mounting Type: Chassis Mount Size / Dimension: 5.00" L x 3.00" W x 1.17" H (127.0mm x 76.2mm x 29.6mm)
Operating Temperature: -20°C ~ 50°C
Description
Manufacturer: CUI Inc
Type: Standard Product
Number of Outputs: 1
Output - 2 @ Current (Max): -
Output - 3 @ Current (Max): -
Output - 4 @ Current (Max): -
Power Supply Type: Switching (Open Frame)
Mounting Type: Chassis Mount
Voltage - Output: 48V
Efficiency: 90%
Voltage - Input: 90 ~ 264VAC
Applications: Medical
Series: V-Infinity VMS365
Power (Watts): 365W
Size / Dimension: 5.00" L x 3.00" W x 1.17" H (127.0mm x 76.2mm x 29.6mm)
Output - 1 @ Current (Max): 48 VDC @ 7.6A
Parameters:
Technical/Catalog InformationVMS-365-48
VendorCUI Inc
CategoryPower Supplies
Number of Outputs1
Power (Watts)365W
Voltage - Output48V
Voltage - Input90 ~ 264VAC
1st Output48 VDC @ 7.6A