VN50300L
MOSFET 500V 0.33A 0.8W
product image
VN50300L Picture
SeekIC No. : 00164550 Detail
VN50300L: MOSFET 500V 0.33A 0.8W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VN50300L
Mfg:
Vishay/Siliconix
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V Continuous Drain Current : 0.033 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 300000 mOhms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-226AA-3
Description
Packaging :
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V
Package / Case : TO-226AA-3
Continuous Drain Current : 0.033 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 300000 mOhms
Features:
• Moderate On-Resistance: 240
• Secondary Breakdown Free: 520 V
• Low Power/Voltage Driven
• Low Input and Output Leakage
• Excellent Thermal Stability
Application
• High-Voltage Drivers: Relays, Solenoids,Lamps, Hammers, Displays, Transistors,etc.
• Telephone Mute Switches, Ringer Circuits
• Power Supply, Converters
• Motor Control
Specifications
Parameter Symbol 2N6661 VN88AFD Unit
Drain-Source Voltage VDS 500 500 V
Gate-Source Voltage VGS ±30 ±30
Continuous Drain Current(TJ = 150) TA= 25 ID 0.033 0.022 A
TA= 100 0.021 0.013
Pulsed Drain Currenta IDM 0.013 0.08
Power Dissipation TA= 25 PD 0.8 0.35 W