VNB35N0713TR: Power Switch ICs - Power Distribution OMNIFET POWER MOSFET
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
Power Switch ICs - Power Distribution N-Ch 70V 35A OmniFET
| Number of Outputs : | 1 | On Resistance (Max) : | 28 mOhms | ||
| Operating Supply Voltage : | 18 V | Supply Current (Max) : | 0.25 mA | ||
| Mounting Style : | SMD/SMT | Package / Case : | D2PAK-3 |
| Technical/Catalog Information | VNB35N0713TR |
| Vendor | STMicroelectronics |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Package / Case | D²Pak, SMD-220, TO-263 (2 leads + tab) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Type | Low Side |
| Voltage - Supply | - |
| On-State Resistance | 28 mOhm |
| Current - Output / Channel | - |
| Current - Peak Output | 35A |