VND10N06
Power Switch ICs - Power Distribution N-Ch 60V 10A OmniFET
product image
VND10N06 Picture
SeekIC No. : 00630370 Detail
VND10N06: Power Switch ICs - Power Distribution N-Ch 60V 10A OmniFET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VND10N06
Mfg:
STMicroelectronics
Quick Details
Number of Outputs : 1 On Resistance (Max) : 0.15 Ohms
Supply Current (Max) : 0.15 mA Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-252
Description
On Time (Max) :
Off Time (Max) :
Operating Supply Voltage :
Maximum Operating Temperature :
Mounting Style : SMD/SMT
Number of Outputs : 1
On Resistance (Max) : 0.15 Ohms
Package / Case : TO-252
Supply Current (Max) : 0.15 mA
Features:
The device then behaves like a standard power MOSFET and can be used as a switch from DC to 50KHz. The only difference from the user's standpoint is that a small DC current (typically 150 mA) flows into the INPUT pin in order to supply the internal circuitry.
In this condition, the Power MOSFET gate is set to a voltage high enough to sustain the inductive load current even if the INPUT pin is driven to 0V. The device integrates an active current limiter circuit which limits the drain current ID to Ilim whatever the INPUTpin Voltage.
Specifications
Symbol Parameter Value Unit
DPAK
IPAK
ISOWATT220 SOT82-FM
VDS
Drain-source Voltage (Vin = 0)
Internally Clamped V
VIN
Input Voltage
Internally Clamped V
 Iin
Input Current
 ±20
 mA
ID
Drain Current
Internally Clamped A
IR
Reverse DC Output Current
-15 A
Vesd
Electrostatic discharge(C= 100 pF, R=1.5 K)
4000 V
Ptot
Total Dissipation at TC=25°C 35 27 9
W
Tj
Operating Junction Temperature
Internally Limited
TC
Case operating temperature
Internally Limited
Tstg
Storage Temperature
-55 to 150
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationVND10N06
VendorSTMicroelectronics
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Package / CaseDPak, SC-63, TO-252 (2 leads+tab)
Mounting TypeSurface Mount
TypeLow Side
Voltage - Supply-
On-State Resistance150 mOhm
Current - Output / Channel-
Current - Peak Output10A