VNH3SP30-E
Motor / Motion / Ignition Controllers & Drivers H-Bridge Driver
product image
VNH3SP30-E Picture
SeekIC No. : 00533632 Detail
VNH3SP30-E: Motor / Motion / Ignition Controllers & Drivers H-Bridge Driver
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VNH3SP30-E
Mfg:
STMicroelectronics
Quick Details
Type : Automotive Fully Integrated H-Bridge Motor Driver Operating Supply Voltage : - 0.3 V to + 40 V
Supply Current : 15 mA Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : MultiPowerSO-30 Packaging : Tube
Description
Product :
Mounting Style : SMD/SMT
Supply Current : 15 mA
Packaging : Tube
Operating Supply Voltage : - 0.3 V to + 40 V
Type : Automotive Fully Integrated H-Bridge Motor Driver
Package / Case : MultiPowerSO-30
Description
Features of the VNH3SP30-E are:(1)Output current: 30A; (2)5V logic level compatible inputs; (3)Undervoltage and overvoltage shutdown; (4)Overvoltage clamp; (5)Thermal shut down; (6)Cross-conduction protection; (7)Linear current limiter; (8)Very low standby power consumption; (9)PWM operation up to 10 kHz; (10)Protection against loss of ground and loss of Vcc.
The absolute maximum ratings of the VNH3SP30-E can be summarized as:(1)Supply voltage: -0.3 to 40 V;(2)Maximum output current (continuous): 30 A;(3)Reverse output current (continuous): -30 A;(4)Input current (INA and INB pins): ±10 mA;(5)Enable input current (DIAGA/ENA and DIAGB/ENB pins): ±10 mA;(6)PWM input current: ±10 mA;(7)Junction operating temperature: Internally limited °C;(8)Case operating temperature: -40 to 150 °C;(9)Case operating temperature: -55 to 150 °C.
The electrical characteristics of VNH3SP30-E can be summarized as:(1)Operating supply voltage: 5.5 to 36 V;(2)Supply current: 15 to 40 uA;(3)Static high side resistance: 23 to 60 m;(4)Static low side resistance: 11 to 30 m;(5)High side freewheeling diode forward voltage: 0.8 V to 1.1 V;(6)High side off state output current (per channel): 3 to 5 uA. If you want to know more information such as the electrical characteristics about the VNH3SP30-E, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com.