VNP14N04-E
MOSFET N-Ch 42V 14A OmniFET
product image
VNP14N04-E Picture
SeekIC No. : 00160307 Detail
VNP14N04-E: MOSFET N-Ch 42V 14A OmniFET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VNP14N04-E
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 42 V
Continuous Drain Current : 14 A Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.07 Ohms
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-220
Packaging : Tube
Description
Gate-Source Breakdown Voltage :
Configuration :
Maximum Operating Temperature :
Transistor Polarity : N-Channel
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220
Continuous Drain Current : 14 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.07 Ohms
Drain-Source Breakdown Voltage : 42 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationVNP14N04-E
Voltage - Supply-
On-State Resistance70 mOhm
Current - Output / Channel-
Current - Peak Output14A