VNP28N04-E
MOSFET N-Ch 42V 28A OmniFET
product image
VNP28N04-E Picture
SeekIC No. : 00155534 Detail
VNP28N04-E: MOSFET N-Ch 42V 28A OmniFET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VNP28N04-E
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 42 V
Continuous Drain Current : 28 A Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.035 Ohms
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-220
Packaging : Tube
Description
Gate-Source Breakdown Voltage :
Configuration :
Maximum Operating Temperature :
Transistor Polarity : N-Channel
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220
Continuous Drain Current : 28 A
Drain-Source Breakdown Voltage : 42 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.035 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationVNP28N04-E
Voltage - Supply-
On-State Resistance35 mOhm
Current - Output / Channel-
Current - Peak Output28A