VNV14N04-E
Power Switch ICs - Power Distribution N-Ch 42V 14A OmniFET
product image
VNV14N04-E Picture
SeekIC No. : 00630091 Detail
VNV14N04-E: Power Switch ICs - Power Distribution N-Ch 42V 14A OmniFET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VNV14N04-E
Mfg:
STMicroelectronics
Quick Details
Number of Outputs : 1 On Resistance (Max) : 70 mOhms
Operating Supply Voltage : 18 V Supply Current (Max) : 0.25 mA
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : PowerSO-10
Description
On Time (Max) :
Off Time (Max) :
Maximum Operating Temperature :
Mounting Style : SMD/SMT
Number of Outputs : 1
On Resistance (Max) : 70 mOhms
Package / Case : PowerSO-10
Operating Supply Voltage : 18 V
Supply Current (Max) : 0.25 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationVNV14N04-E
VendorSTMicroelectronics
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Package / CasePowerSO-10 Exposed Bottom Pad
Mounting TypeSurface Mount
TypeLow Side
Voltage - Supply-
On-State Resistance70 mOhm
Current - Output / Channel-
Current - Peak Output14A