VPR501U016E1A
CAP ALUM 500UF 16V RADIAL
product image
VPR501U016E1A Picture
SeekIC No. : 002908681 Detail
VPR501U016E1A: CAP ALUM 500UF 16V RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VPR501U016E1A
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: VPR Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance: 500µF Dimensions : 196 mm L x 12.5 mm W
Voltage Rating: 16V Tolerance: -10%, +75%
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 105°C Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Features: General Purpose Ripple Current: 1.5A
ESR (Equivalent Series Resistance): 110 mOhm Impedance: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: Radial, Can
Size / Dimension: 0.512" Dia (13.00mm) Height - Seated (Max): 1.024" (26.00mm)
Lead Spacing: 0.201" (5.10mm) Surface Mount Land Size: -
Description
Features: General Purpose
Impedance: -
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Radial, Can
Surface Mount Land Size: -
Voltage Rating: 16V
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Packaging: Bulk
ESR (Equivalent Series Resistance): 110 mOhm
Ripple Current: 1.5A
Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Size / Dimension: 0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max): 1.024" (26.00mm)
Tolerance: -10%, +75%
Capacitance: 500µF
Series: VPR
Lead Spacing: 0.201" (5.10mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationVPR501U016E1A
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance500F
ESR (Equivalent Series Resistance)110.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Size / Dimension0.512" Dia x 1.024" H (13.00mm x 26.00mm)
Lead Spacing0.201" (5.10mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
PackagingBulk
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating16V