VPR562U012N2C
CAP ALUM 5600UF 12V RADIAL
product image
VPR562U012N2C Picture
SeekIC No. : 002908683 Detail
VPR562U012N2C: CAP ALUM 5600UF 12V RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VPR562U012N2C
Quick Details
Series: VPR Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance: 5600µF Dimensions : 196 mm L x 12.5 mm W
Voltage Rating: 12V Tolerance: -10%, +75%
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 105°C Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Features: General Purpose Ripple Current: 4.932A
ESR (Equivalent Series Resistance): 21 mOhm Impedance: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: Radial, Can
Size / Dimension: 1.000" Dia (25.40mm) Height - Seated (Max): 2.126" (54.00mm)
Lead Spacing: 0.402" (10.20mm) Surface Mount Land Size: -
Description
Features: General Purpose
Impedance: -
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Radial, Can
Surface Mount Land Size: -
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Packaging: Bulk
Capacitance: 5600µF
ESR (Equivalent Series Resistance): 21 mOhm
Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Size / Dimension: 1.000" Dia (25.40mm)
Tolerance: -10%, +75%
Voltage Rating: 12V
Series: VPR
Lead Spacing: 0.402" (10.20mm)
Height - Seated (Max): 2.126" (54.00mm)
Ripple Current: 4.932A
Parameters:
Technical/Catalog InformationVPR562U012N2C
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance5600F
ESR (Equivalent Series Resistance)21.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Size / Dimension1.000" Dia x 2.126" H (25.40mm x 54.00mm)
Lead Spacing0.402" (10.20mm)
PackagingBulk
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating12V