VPR991U010E1E
CAP ALUM 990UF 10V RADIAL
product image
VPR991U010E1E Picture
SeekIC No. : 002920023 Detail
VPR991U010E1E: CAP ALUM 990UF 10V RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VPR991U010E1E
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: VPR Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance: 990µF Dimensions : 196 mm L x 12.5 mm W
Voltage Rating: 10V Tolerance: -10%, +75%
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 105°C Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Features: General Purpose Ripple Current: 1.97A
ESR (Equivalent Series Resistance): 76 mOhm Impedance: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: Radial, Can
Size / Dimension: 0.512" Dia (13.00mm) Height - Seated (Max): 1.299" (33.00mm)
Lead Spacing: 0.201" (5.10mm) Surface Mount Land Size: -
Description
Features: General Purpose
Impedance: -
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Radial, Can
Surface Mount Land Size: -
Voltage Rating: 10V
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Packaging: Bulk
Ripple Current: 1.97A
Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Size / Dimension: 0.512" Dia (13.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance): 76 mOhm
Height - Seated (Max): 1.299" (33.00mm)
Tolerance: -10%, +75%
Series: VPR
Lead Spacing: 0.201" (5.10mm)
Capacitance: 990µF
Parameters:
Technical/Catalog InformationVPR991U010E1E
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance990F
ESR (Equivalent Series Resistance)76.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Size / Dimension0.512" Dia x 1.299" H (13.00mm x 33.00mm)
Lead Spacing0.201" (5.10mm)
PackagingBulk
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating10V