VPS10-17500
Power Transformers 175VA 10V CT @ 17.5A Chassis Mount
product image
VPS10-17500 Picture
SeekIC No. : 002770284 Detail
VPS10-17500: Power Transformers 175VA 10V CT @ 17.5A Chassis Mount
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VPS10-17500
Quick Details
Power Rating : 175 VA
Description
Primary Voltage Rating :
Secondary Voltage Rating :
Mounting Style :
Length :
Width :
Height :
Power Rating : 175 VA
Specifications
1. Maximum Power: 175.0VA
2. Secondary: Series: 10.0V CT@ 17.5A Parallel: 5.0V @ 35.0A
3. Voltage Regulation: 25% TYP @ full load to no load
4. Temperature Rise: 30C TYP ( 45C MAX allowed)
5. Insulation Resistance: 100M
Parameters:
Technical/Catalog InformationVPS10-17500
VendorTriad Magnetics
CategoryTransformers
Mounting TypeChassis Mount
Secondary Winding(s)Dual, Center Tap
Series Output Voltage @ Current10 VAC @ 17.5A
Parallel Output Voltage @ Current5 VAC @ 35A