VPS12-10300
Power Transformers 130VA 12.6VCT @10.3A Chassis Mount
product image
VPS12-10300 Picture
SeekIC No. : 002767191 Detail
VPS12-10300: Power Transformers 130VA 12.6VCT @10.3A Chassis Mount
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VPS12-10300
Mfg:
Triad Magnetics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Power Rating : 130 VA Primary Voltage Rating : 230 VAC, 115 VAC
Secondary Voltage Rating : 12.6 V, 6.3 V Mounting Style : Chassis
Length : 2.6875 in Width : 2.8125 in
Height : 3.375 in
Description
Mounting Style : Chassis
Secondary Voltage Rating : 12.6 V, 6.3 V
Power Rating : 130 VA
Primary Voltage Rating : 230 VAC, 115 VAC
Length : 2.6875 in
Width : 2.8125 in
Height : 3.375 in
Parameters:
Technical/Catalog InformationVPS12-10300
VendorTriad Magnetics
CategoryTransformers
Mounting TypeChassis Mount
TypeStandard
Primary Winding(s)Dual
Secondary Winding(s)Dual, Center Tap
Series Output Voltage @ Current12.6 VAC @ 10.3A
Parallel Output Voltage @ Current6.3 VAC @ 20.6A