VPS20-6500
Power Transformers 130VA CHASSIS TFMR
product image
VPS20-6500 Picture
SeekIC No. : 002767049 Detail
VPS20-6500: Power Transformers 130VA CHASSIS TFMR
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VPS20-6500
Quick Details
Power Rating : 130 VA Primary Voltage Rating : 230 VAC, 115 VAC
Secondary Voltage Rating : 20 V, 10 V Mounting Style : Chassis
Length : 2.6875 in Width : 2.8125 in
Height : 3.375 in
Description
Mounting Style : Chassis
Secondary Voltage Rating : 20 V, 10 V
Power Rating : 130 VA
Primary Voltage Rating : 230 VAC, 115 VAC
Length : 2.6875 in
Width : 2.8125 in
Height : 3.375 in
Parameters:
Technical/Catalog InformationVPS20-6500
VendorTriad Magnetics
CategoryTransformers
Mounting TypeChassis Mount
Secondary Winding(s)Dual, Center Tap
Series Output Voltage @ Current20 VAC @ 6.5A
Parallel Output Voltage @ Current10 VAC @ 13A