VPS24-3300
Power Transformers 80VA 24VCT at 3.3A 12V at 6.6A CHSMT
product image
VPS24-3300 Picture
SeekIC No. : 002767132 Detail
VPS24-3300: Power Transformers 80VA 24VCT at 3.3A 12V at 6.6A CHSMT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VPS24-3300
Quick Details
Power Rating : 80 VA Primary Voltage Rating : 115 V / 230 V
Secondary Voltage Rating : 12 V / 24 V Mounting Style : Chassis
Length : 2 5/16 in Width : 2 1/2 in
Height : 3 in
Description
Primary Voltage Rating : 115 V / 230 V
Mounting Style : Chassis
Power Rating : 80 VA
Height : 3 in
Secondary Voltage Rating : 12 V / 24 V
Length : 2 5/16 in
Width : 2 1/2 in
Parameters:
Technical/Catalog InformationVPS24-3300
VendorTriad Magnetics
CategoryTransformers
Mounting TypeChassis Mount
Secondary Winding(s)Dual, Center Tap
Series Output Voltage @ Current24 VAC @ 3.3A
Parallel Output Voltage @ Current12 VAC @ 6.6A