VPT100-5000
Power Transformers 100.0V CT @ 5.0A 50V @ 10.0A Parallel
product image
VPT100-5000 Picture
SeekIC No. : 002766945 Detail
VPT100-5000: Power Transformers 100.0V CT @ 5.0A 50V @ 10.0A Parallel
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VPT100-5000
Mfg:
Triad Magnetics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Power Rating : 500 VA Primary Voltage Rating : 115 V to 230 V
Secondary Voltage Rating : 50 V to 100 V Height : 58 mm
Description
Mounting Style :
Length :
Width :
Power Rating : 500 VA
Primary Voltage Rating : 115 V to 230 V
Secondary Voltage Rating : 50 V to 100 V
Height : 58 mm
Parameters:
Technical/Catalog InformationVPT100-5000
VendorTriad Magnetics
CategoryTransformers
Mounting TypeWire Lead
TypeToroidal
Primary Winding(s)Dual
Secondary Winding(s)Dual, No Center Tap
Series Output Voltage @ Current100 VAC @ 5A
Parallel Output Voltage @ Current50 VAC @ 10A