VPT12-13300
Power Transformers 12.0V CT @ 13.3A 6V @ 26.6A Parallel
product image
VPT12-13300 Picture
SeekIC No. : 002767189 Detail
VPT12-13300: Power Transformers 12.0V CT @ 13.3A 6V @ 26.6A Parallel
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VPT12-13300
Mfg:
Triad Magnetics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Power Rating : 160 VA Primary Voltage Rating : 115 V to 230 V
Secondary Voltage Rating : 6 V to 12 V Height : 45 mm
Description
Mounting Style :
Length :
Width :
Power Rating : 160 VA
Primary Voltage Rating : 115 V to 230 V
Height : 45 mm
Secondary Voltage Rating : 6 V to 12 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationVPT12-13300
VendorTriad Magnetics
CategoryTransformers
Mounting TypeWire Lead
TypeToroidal
Primary Winding(s)Dual
Secondary Winding(s)Dual, No Center Tap
Series Output Voltage @ Current12 VAC @ 13.3A
Parallel Output Voltage @ Current6 VAC @ 26.6A