VPT12-2080
Power Transformers 12.0V CT @ 2.08A 6V @ 4.16A Parallel
product image
VPT12-2080 Picture
SeekIC No. : 002770081 Detail
VPT12-2080: Power Transformers 12.0V CT @ 2.08A 6V @ 4.16A Parallel
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VPT12-2080
Mfg:
Triad Magnetics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Power Rating : 25 VA Primary Voltage Rating : 115 V to 230 V
Secondary Voltage Rating : 6 V to 12 V Height : 31.5 mm
Description
Mounting Style :
Length :
Width :
Power Rating : 25 VA
Primary Voltage Rating : 115 V to 230 V
Height : 31.5 mm
Secondary Voltage Rating : 6 V to 12 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationVPT12-2080
VendorTriad Magnetics
CategoryTransformers
Mounting TypeWire Lead
Secondary Winding(s)Dual, No Center Tap
Series Output Voltage @ Current12 VAC @ 2.08A
Parallel Output Voltage @ Current6 VAC @ 4.16A