VPT12-8330
Power Transformers 12.0V CT @ 8.33A 6V @ 16.66A Parallel
product image
VPT12-8330 Picture
SeekIC No. : 002767082 Detail
VPT12-8330: Power Transformers 12.0V CT @ 8.33A 6V @ 16.66A Parallel
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VPT12-8330
Quick Details
Power Rating : 100 VA Primary Voltage Rating : 115 V to 230 V
Secondary Voltage Rating : 6 V to 12 V Height : 45 mm
Width :
Power Rating : 100 VA
Primary Voltage Rating : 115 V to 230 V
Height : 45 mm
Secondary Voltage Rating : 6 V to 12 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationVPT12-8330
Secondary Winding(s)Dual, No Center Tap
Series Output Voltage @ Current12 VAC @ 8.33A
Parallel Output Voltage @ Current6 VAC @ 16.66A