VPT18-13800
Power Transformers 18.0V CT @ 13.8A 9V @ 27.60A Parallel
product image
VPT18-13800 Picture
SeekIC No. : 002767129 Detail
VPT18-13800: Power Transformers 18.0V CT @ 13.8A 9V @ 27.60A Parallel
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VPT18-13800
Quick Details
Power Rating : 250 VA Primary Voltage Rating : 115 V to 230 V
Secondary Voltage Rating : 9 V to 18 V Height : 53 mm
Width :
Power Rating : 250 VA
Primary Voltage Rating : 115 V to 230 V
Height : 53 mm
Secondary Voltage Rating : 9 V to 18 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationVPT18-13800
Secondary Winding(s)Dual, No Center Tap
Series Output Voltage @ Current18 VAC @ 13.8A
Parallel Output Voltage @ Current9 VAC @ 27.6A